Předvolební povídání I. z roku 2010 - Chobotnice
Komunální volby se k nám blíží mílovými kroky a většina volebních stran se urputně snaží zapůsobit na své voliče. Což o to, předvolební agitace k tomu všemu patří, jen jestli to některé strany moc nepřehánějí. A jestli jim na to voliči ještě „skočí“…
Každá strana zvolila trochu jinou taktiku, což je i odrazem různorodosti obsazení na letošním volebním listu. Úmyslně píšu listu, protože o lístku se letos skutečně nedá hovořit  A je to tak určitě dobře. Předpokládám, že každá z volebních stran si u nás najde své voliče, a tak je více než pravděpodobné, že složení příštího zastupitelstva bude minimálně pestré co do politického spektra.
Nejsem zastáncem negativních kampaní, nelíbí se mi, když na sebe volební strany vytahují vzájemně špínu a kritizují se, ale co naplat, dala jsem se na vojnu - musím bojovat. Pečlivě studuji informace, kterými se prezentují jiné moravanské volební strany, a kolikrát si říkám, že se to docela pěkně čte, a že nezasvěcený člověk si musí říkat, jak je možné, že Moravany žijí v takovém příšerném společenském a kulturním úpadku, když se tu našlo tolik kandidujících lidí, kteří mají tak skvělé nápady? Kde byli ti lidé dřív? Dobrá otázka, která si zaslouží odpověď.
Mnozí z těch, kteří kandidují dnes, byli u moci již v uplynulých čtyřech letech, měli možnosti prosadit své nápady a jistě si i spoustu svých nápadů (nebo to byly vlastní zájmy?) prosadili. Dnes tito lidé „pláčou“ ve svých letáčcích, jací jsou to chudáčci, kteří nic nezmohli proti zvůli ostatních členů zastupitelstva. Jak strašně moc chtěli, ale nedostali šanci. Skutečně se tito lidé dostatečně snažili? Máte pocit, že si dobré nápady dovedou prosadit lidé, kteří se na konci volebního období ohání tím, že před 4!!! lety poslali nějaký email, kterým se zastupitelstvo nezabývalo? Lidé, kteří se nechali odradit prvním „neúspěchem“? Co tam tedy ty další 4 roky dělali? Za co je obec platila? (ODS)
Mnozí další kandidáti stáli v posledních letech na pozadí současného dění a za oponou tahali za nitky a hráli loutkové divadlo s jinými dalšími zastupiteli. Tito lidé nebyli tak neaktivní, ba naopak, tito lidé si v posledních letech přišli možná na velké peníze, ale zálusk mají ještě navíc. A není se čemu divit, každý děláme nějakou práci a pokud je živí stavění a prodej domů, tak je jasné, že takových domů chtějí mít co nejvíce a co nejvíce si na nich vydělat. Jenže ouha, oni tito lidé přestali být tak nenápadní a jiní aktivní lidé z Moravan jim začali házet klacky pod nohy. Tak tedy vystoupili ze zákulisí a místo loutkového divadla nám teď chtějí zahrát něco „pořádného“, a tak se rovnou obsadili do hlavních rolí. (TOP pro Moravany)
Chvílemi se může zdát, že nám uniká smysl jedné nově vzniklé politické hvězdy. Kandidátka, která má mezi patnácti svými kandidáty jen jednoho jediného, který je příslušníkem této strany. Strana, která využila příležitosti, do čela si postavila bílého koně a další místa obsadila kandidáty nemálo napojenými na kandidáty za svoji spojeneckou stranu, to trochu zavání podrazem na voliče. (Věci veřejné)
A máme tu také již „tradiční“ stranu, která letos vstupuje do komunální politiky podruhé. Stranu, kterou zakládali skutečně mladí lidé a nejspíš měli skutečně dobré úmysly hájit zájmy občanů a naše tradice. Ale kde ty loňské sněhy jsou… Letos si do svého čela nasadili paní, která jako jediná jim věkově neodpovídá, ale budiž, já se jistě také budu cítit stále mladá, ale kterou již mnozí naši občané měli tu čest poznat jako předsedu finanční komise naší obce. Je neuvěřitelné, že tak zásadní instituce jakou je finanční komise, funguje pod vedením člověka, který se ani neobtěžuje komisi svolávat a veškerou práci si dělá sám. Nejspíš tato paní snědla všechnu moudrost světa, a tak se nepotřebuje s nikým dalším radit. Anebo je to tím, že by jí do toho jiní členové komise moc mluvili? Že by dokázali něco třeba spočítat jinak? Kdo ví? (Mladí občané za tradiční Moravany)
A kdo tedy dál kandiduje kromě těch, co tu již nějakým způsobem dávno byli? No další, kteří tu také dávno byli. Velkou měrou kandidují lidé, kteří se snažili na veřejné dění v obci nějakým způsobem zapůsobit a kterým se to více či méně dařilo. Jsou to lidé, kteří se odmítli smířit s libovůlí některých zastupitelů a postavili se, aby hájili zájmy občanů. Urputně se snaží upozornit na problémy naší obce a snad se jim to i daří. Vyvolali v lidech zájem o referendum a tím i o dění v obci. Stávající zastupitelstvo si svým způsobem podkoplo vlastní židli, protože ukázalo, že je názory občanů vlastně vůbec nezajímají. A kdo to vlastně hlasoval pro uspěchané schválení dílčích změn územního plánu a současně byli proti referendu? PhDr. Lubomír Šebela (KSČM), Jiří Blažek a JUDr. Ivana Pařízková (oba Mladí občané pro TRADIČNÍ Moravany), Vladimír Horký (SNK Budoucnost), Ing. Ivo Herman CSc., Marian Bezák a Josef Malý (všichni tři za ODS).
V letošních volbách kandiduje deset volebních stran a jeden nezávislý kandidát, celkově je to tedy 151 potenciálních kandidátů. Bylo by zbytečné se rozepisovat úplně o všech, ale je slušné se zmínit ještě o straně Moravany dětem. Kdo vlastně stojí za touto stranou a proč vznikla? Na prvních pozicích naší kandidátky najdete lidi, kteří se aktivně zapojují do dění v obci a čím víc pro obec dělají, tím víc narážejí na nemožnost pohnout s problémy dál. Proto chtějí být tam, kde budou mít větší moc zrealizovat, co chtějí. Máme nápady, máme elán, nemáme zlaté vlasy a tak nevíme vše, ale umíme si to zjistit. Dokázali jsme jít proti zdi a troufám si říct i proti všem, když jsme zpracovávali projekt přístavby mateřské školy, ale dokázali jsme to. A proč? Protože víme, že to jde, protože se nenecháme odradit a protože když hájíme dobrou věc, budeme ji hájit podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Na letáčcích TOPáků se neustále objevuje jako zaklínadlo, že oni nehájí zájmy úzké skupiny lidí, že hájí zájmy všech. Musím říct, že to vnímám docela osobně a připadá mi, že to snad má ve voličích vzbudit dojem, že budeme hájit pouze zájmy dětí. Ale to je omyl (a pokud se volič zajímá a čte, tak to jistě moc dobře ví).
Proč tedy ten „zavádějící“ název? Ale on není zavádějící, protože dle mého názoru, v neustálém koloběhu života to dětmi začíná i končí… Všichni se rodíme jako děti a celý život jsme dětmi svých rodičů. Já co si naši obec pamatuji jako dítě, tak se toho tady za ta léta mnoho nezměnilo (když opominu současnou bytovou výstavbu). Jediné aktivity, které tu pro děti i dospělé kdy byly, existovaly jen a pouze díky nadšeným dobrovolníkům. A tak je tomu i dnes. Nezabavené děti se toulají po ulicích nebo sedí doma u počítačů. Nezabavení dospívající posedávají pod břízkama v parku (my jsme posedávali ještě na darlingu před hospodou, než nám ho zbourali) a nezabavení mladí dospělí vysedávají v hospodě… Ono, mezi námi, vysedávat oni pořád někde budou, protože i o tom to mládí je, ale měli by mít i možnost kolektivní zábavy, možnost setkávat se i v zimě někde v teple a ne v hospodě. Jenže někde se musí začít, nelze dělat vše naráz, proto mi snad všichni voliči prominou, že v době, kdy jsou mé vlastní děti ještě malé, jsem začala budováním zázemí pro ty nejmenší. Moje aktivity a nápady tím zdaleka nekončí a neskončí ani tehdy, když se mi nepodaří se do zastupitelstva dostat.
To je třeba taky věc, která mě na předvolebních agitacích zaráží, že nejvíce se nápady ohánějí ti, kteří se ani nepokusili některý ze svých nápadů zrealizovat. Mají spoustu nápadů, lákají mladé lidi na fotbalové hřiště, ale na moji přímou otázku, kde že by se to hřiště případně dalo zbudovat, mi bylo odpovězeno, že se to dozvím v pravou chvíli! V pravou chvíli? Copak takto mohu odpovědět potenciálnímu voliči? Proč to tato strana tají? Může se snad volič spolehnout na tyto předvolební sliby? Co když si volič tuto stranu vybere a po volbách se dozví, že „chtěli hřiště a bla bla bla a obec by musela a bla bla bla a to neovlivníme a bla bla bla, protože jsme vlastně chudáčci…“ Možná by bylo dobré si uvědomit, že některé jiné strany se zaštiťují projekty, se kterými jsou si jisté, že je jejich realizace možná. Že v těch stranách sedí lidé, kteří tady pro obec již něco sami dělají, že nemají jen pusy plné řečí o tom, co všechno dokážou, ale skutečně to dokazují!
A co uvést na závěr? Na závěr bych ráda zveřejnila to, proč jsem vůbec začala toto zamyšlení psát. Totiž informace o nejvíce kontroverzní straně letošních voleb. Bohužel si spousta lidí, kteří se sem nově nastěhovali, vůbec nedovede dát spoustu věcí do souvislostí a především vůči nim cítím velký dluh. Na svoji obranu, proč jsem se vůbec rozhodla tyto informace zveřejnit, bych chtěla uvést, že to nejsou žádné spekulace a domněnky, ale holá fakta, která si každý z Vás může sám zjistit přes veřejně přístupnou databázi ekonomických subjektů ARES. Jestli si někdo bude či nebude myslet, že propojenost těchto lidí je či není důležitá, nechám zcela na Vás, protože Vy sami rozhodnete, kdo bude zastupovat Vaše zájmy!

 


Sovilon a.s. – realitní činnost, záměr postavit bytové domy v lokalitě směrem na Brno
představenstvo: 
Petr Janků, roč. 49 (otec Petra Janků za TOP)
Zdeněk Vančura, ročník: 61
Mgr. Zbyněk Vespalec, ročník: 69
Dozorčí rada:
Milada Janků, roč. 47 (matka Petra Janků za TOP)
Jana Plundráková, ročník: 75
Stanislava Moravcová, ročník: 55

MORAVANY – IS, a.s. – realitní činnost
představenstvo:
Petr Janků, roč. 49 (otec Petra Janků, TOP)
Iva Bednaříková, roč. 84 (nevlastní dcera M. Bezáka, ODS)
Ing. arch. Jiří Slezák, ročník: 67
Michal Dufek, ročník: 87
Zdeněk Vančura, ročník: 61
Vladimír Havlík, ročník: 62 (manžel M. Havlíkové, TOP)
Dozorčí rada:
Zbyněk Vespalec, ročník: 69
Jana Plundráková, ročník: 75
Iva Bezáková, ročník: 65 (manželka M. Bezáka, ODS)

ARCHSTAV development, a.s. –
představenstvo:
Ing. arch. Jiří Slezák, ročník: 67
Vladimír Havlík, ročník: 62 (manžel M. Havlíkové, TOP)
Ing. Martin Rovenský, ročník: 67
Dozorčí rada:
Jana Plundráková, ročník: 75
Zbyněk Vespalec, ročník: 69
Leona Čadová, ročník: 70

EnergoHelis a.s. - pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor
Představenstvo:
Zdeněk Vančura, ročník: 61
David Trešl, ročník:77
Ing. Roman Sládek, ročník: 58
Dozorčí rada:
Radim Trešl, ročník: 85
Zbyněk Vespalec, ročník: 69
Blanka Zmeškalová, ročník: 56 (TOP)

AgroKrůt, s.r.o. – zemědělství ??? nebo developing???
Jednatel:
Jiří Cetl, ročník: 64 
Společníci:
Jiří Cetl, ročník: 64
David Trešl, ročník:77
Zdeněk Vančura, ročník: 61

DEPEMI, s.r.o. – realitní činnost: Petr Janků, roč. 77
Šlapanice invest, s.r.o. – Milada Janků a Iva Bezáková st.
RODOINVEST s.r.o. – Iva Bednaříková, Michal Dufek
Kudlov Invest, s.r.o. – Iva Bezáková, MUDr. Jana Dufková (spojení s Michalem Dufkem přes B.M.K. CREDIT a.s.)
B.D. development, s.r.o. - -//-
MORAVANY - SLUNEČNÁ s.r.o. - -//-
A další a další vazby…..
David Novohradský má záměr postavit 39 domů v obci, na tyto má již schválenou územní studii, ale v důsledku podané žaloby na poslední dílčí změny územního plánu mu zastupitelstvo zatím neschválilo plánovací smlouvu. Jeho žena Kateřina Novohradská se dostala na druhé místo kandidátky Věcí Veřejných. Domy pro pana Novohradského bude stavět pan Havlík, manžel Miroslavy Havlíkové, figurující v několika výše uvedených firmách.